Uzun ve güçlü bir yaşam için kalp sağlığını korumak çok önemlidir. Yeni Yılı önemli bir dönüm noktası olarak kabul ederek ve yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak hem kalbinizi hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Sağlıklı Beslenme

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birincil gelen ölüm sebeplerinden biridir. Artan eğitim ve gelir düzeyleri, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi faktörler dünya genelinde yaşam süresinde artışa sebep olmuştur.

Modern şehir hayatının karmaşasında kalp sağlığının giderek daha önemli hale geldiğini dile getiren uzmanlar:

“Türkiye’de ve dünyada bir numaralı ölüm nedeni kalp hastalıkları. Kalp ve damar hastalıkları ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerle bu oran giderek artıyor, stres, hava kirliliği. ve sigara. Genetik faktörler, yaş ve cinsiyet dışında, risk faktörleri değiştirilebilir ve bu ölüm oranları azalabilir.”

Meditasyon & Spor
  1. Beslenme düzeninizi kontrol altına alın
  2. Tuz, şeker ve un tüketiminden vazgeçin
  3. Sigarayı bırakarak, bedeninize verdiği zararlı etkilerden kurtulun
  4. Meditasyon ve spor bedeninize ve ruh sağlığınıza iyi gelecektir
  5. Stresten uzak durarak, iç huzurunuza odaklanın

1.Beslenme düzeninizi kontrol altına alın:
Doğru beslenmek demek, sıkı bir diyet uygulamak anlamına gelmez bu yüzden yiyeceğiniz besinlerin vücudunuza nasıl etki edeceğini bilmeniz ve buna göre tüketmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Sağlıklı bir kalp için sebze, meyve gibi potasyumdan zengin gıdaları ve tahıl, kuru baklagil tüketimini artırın. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Trans yağlardan, işlenmiş gıdalardan uzak durun. Hamur işi tatlılar yerine sütlü olan tatlıları tercih edin.

Zararlı Besinler:
Tam yağlı etler, sucuk, salam, sosis, pastırma, tereyağı, kuyruk yağı, margarin yağı, yağda kızartma ve kavurmalar, kaymak, krema, mayonez, çikolata, et suyu veya tavuk suyu bulyon, hamur işleri gibi yiyecekleri yemekten ve kullanmaktan kaçının.

2.Tuz, şeker ve un tüketiminden vazgeçin:
Tuz, şeker ve un yemeklerimizin üç lezzetli vazgeçilmez ürünü değil mi?
Ancak biz kararlı ve sabırlı olursak, her vazgeçilmez dediğimiz şey kolayca vazgeçilebilir hale gelir. İstemek başarmanın yarısıdır bizde sağlığımız için bunu başarmalıyız. En azından denemek için kendinize bir hafta müsaade ettiğinizde aslında bu kadar zor olmadığını ve asıl yemeklerin gerçek tadını daha iyi fark etmiş olacaksınız.

Şeker ve un vücutta içerdikleri yüksek miktarda kalori ile özellikle egzersiz yapmayan kişilerde hızlı kilo alımı, insülin direnci ve metabolik sendrom gibi bir takım metabolik hastalıklar yoluyla kalp sağlığını tehdit etmektedir.

Tuz ise yüksek tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalarda dengesiz tuz tüketimi ile sık hastaneye yatışların nedenini oluşturmaktadır. Günlük 5 gr (1,5 çay kaşığı) tuz ihtiyaç için yeterli olsa da Türklerin çoğu bundan daha fazla tuz tüketimine sahip ve en çokta pişirilen yemeklerden aldıkları tespit edilmiştir. Yemeğe bakmadan tuz dökenlerdenseniz bu huyunuzdan sağlığınız için hemen vazgeçmelisiniz.

3.Sigarayı bırakarak, bedeninize verdiği zararlı etkilerden kurtulun:
Sigara ile kardiyovasküler hastalıklar arasında sıkı bir ilişki vardır. Sigara, damar iç yüzeyinde kolesterol ve yağ, kireç birikimini kolaylaştırıyor. Size tavsiyemiz eğer sigara kullanıyorsanız kendinize bir tarih belirleyin (Sizin için özel bir gün olursa daha kolay bırakabilirsiniz.) ve o gün sigarayı bırakın.

4.Meditasyon ve spor bedeninize ve ruh sağlığınıza iyi gelecektir:
Kendiniz için en uygun gördüğünüz egzersiz ve sporun ne olduğunu öncelikle belirlemekle başlayabilirsiniz. Hem beden sağlığınız hemde ruhsal sağlığınız için yaptığınız egzersiz ve meditasyon çalışmaları kendinizi daha mutlu ve dinç hissetmenizi sağlayacaktır.
*Kalp sağlığınız için haftanın 3-4 günü en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak kalp ve zihin sağlığı için ideal bir öneridir.

5.Stresten uzak durarak, iç huzurunuza odaklanın:
Stres, vücudunuzdaki adrenalini artırarak, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı kronik şekilde artırır. Stresli anlarınızda öncelikle sizi baskılayan ve bu durumda olmanıza neden olan durumları düşünün. Bu sorunları ortadan kaldırmak sizin düşüncelerinizi kontrol altına alabilme ve sabırlı olmanıza bağlıdır.
*Yoga, masaj, meditasyon, nefes egzersizleri yaparak stresin vücut üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışabilirsiniz.