Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri, Mamografi gibi tarama yöntemleri ile erken teşhis imkanı sunmaktadır. Kanserin nedeni tam olarak bilinmese de anne ve kız kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olanlar, kilolu ve aşırı alkol kullanan kadınlar, ilk doğum öncesi uzun süre doğum kontrol hapı kullananlar, beslenme şekli, regl düzeni, 50 yaşın üzerinde olan kadınlar gibi birçok risk faktörleri sıralanabilmektedir.

Genellikle 40 yaşından sonra tarama yöntemleri başlamalıdır. Fakat tüm kadınların 30 yaşından sonra bu konuda bilinçlenmesi ve aylık kendi kendilerini kontrol etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Tarama Yöntemleri 3 Şekildedir:

  1. Yıllık Mamografi çekimi
  2. Her ay kendi kendine muayene
  3. Yıllık doktor muayenesi

Her Ay Kendi Kendine Muayene:
Düzenli olarak aylık kendi kendine muayene yapan bir kadın, göğsünde daha erken bir yumru fark edebilir. Erken dönemde herhangi bir belirti vermemekle birlikte memede palpasyon, meme başı veya deri çekilmesi, meme başı kanaması gibi belirtilere neden olabilir. Daha sonra ipsilateral aksiller lenf düğümlerine ilerler ve bu bezlerin büyümesine neden olur.

Yıllık Doktor Muayenesi:
40 yaşından sonra yılda bir kez memelerinde herhangi bir şikayeti olmayan kadınlarda dahil mutlaka bir doktora görünmeli ve kontrollerini yaptırmalıdır.

Memede Kitle Hissedildiğinde Ne Yapılmalı?
Memede kitle hissedildiğinde öncelikle kanser mi yoksa başka bir hastalık mı olduğunun araştırılması önemlidir. Memede bulunan her kitle kötü huylu veya kanser olmayabilir. Bu nedenle memede şüpheli bir kitle saptandığında alarma ya da paniğe kapılmayın. Bir doktora danışıp, muayene ve ultrason işlemleri yaptırmalısınız.

Aşağıdaki değişiklikleri fark ettiğinizde hemen bir yetkiliye başvurun:
Ele gelen sertlik veya kitle, memenin veya meme ucunun içe doğru daralması, şekil değişikliği, meme ucunun pozisyonunda değişiklik, meme ucundan akıntı gelmesi kanser belirtisi olabilir.
Famax Medical Tourism, tüm kontrol işlemlerinizi, kesin tedavi yöntemlerini ve süreç planlamalarınızı organize etmektedir. Size daha hızlı ve en iyi teknolojik imkanlar sunarak, sağlığınıza kavuşmanızı sağlar.