Obezite sadece fazla kilolar değil, yaşamı kısaltabilen ve kalitesini önemli ölçüde bozabilen ciddi bir hastalıktır. Ancak modern tıp sayesinde yeni, sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayan bir çözüm var: Obezite cerrahisi. Burada obezite cerrahisinin faydalarını, önemli hususları ve bazı hastalar için neden en iyi çözüm olabileceğini ele alıyoruz.

Bariatrik cerrahi nedir?
Obezite cerrahisi veya kilo verme ameliyatı, kişinin yiyebileceği yiyecek miktarını ve/veya emilebilecek besin miktarını azaltmak için gastrointestinal sistemde gerçekleştirilen bir dizi prosedürdür.

Obezite tedavisinde neden obezite cerrahisi altın standart olabilir?
Önemli ve uzun vadeli kilo kaybı

Obezite cerrahisi geçiren hastalar sıklıkla orijinal kilolarının önemli bir yüzdesini kaybederler. Bu kilo kaybının genellikle stabil ve uzun süreli olması, cerrahi yöntemi diğer obezite tedavisinden ayıran özelliktir.

Komorbiditelerde iyileşme
Kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi ve obeziteyle ilişkili diğer birçok durum ameliyattan sonra düzelebilir, hatta ortadan kaybolabilir. Bu sadece süreyi değil aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırır.

Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi
Fiziksel refahın artması, psikolojik sağlık, sosyal etkileşim ve günlük aktiviteler de dahil olmak üzere genel refahta iyileşmelere yol açar.
Eşlik eden hastalıkların tedavi maliyetinin azaltılması
Obeziteye eşlik eden hastalıklar azaldıkça tedavi masrafları da azalıyor.

Ne tür bariatrik cerrahi vardır?
Gastrobypass (gastrik bypass)

Bu operasyon tip 2 diyabet hastası olan hastalarda kullanılır ve kan şekeri seviyelerinin normalleştirilmesi amaçlanır. Ameliyat sırasında cerrah küçük bir mide kesesi oluşturur ve bunu doğrudan bağırsaklara bağlar, bu da tüketilen gıda miktarının ve vücut tarafından emilen kalorilerin azaltılmasına yardımcı olur. Diyabetin cerrahi tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı (tüp mide ameliyatı)
Bu ameliyatta midenin büyük bir kısmı çıkarılarak dar bir kanala dönüştürülür, bu da yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlandırır ve çabuk doymanızı sağlar. Bu tip ameliyat obezite tedavisinde en iyi seçimdir. Operasyonun kapalı (laparoskopik) olarak yapılması iyileşme süresini 3 güne indirmektedir. Mide balonundan farklı olarak ameliyat sonrası sonuçlar kalıcıdır.

Mide bantlaması
Midenin üst kısmına bir silikon halka yerleştirilmesini ve üstte gıda alımını izleyen küçük bir kese oluşturulmasını içeren daha az invazif bir yöntem. Çok sayıda komplikasyon ve yan etki nedeniyle, cerrahlar artık bu tür işlemlerden vazgeçerek tüp mide ameliyatını tercih ediyor.

Sonuçlar
Obezite cerrahisi sadece bir ameliyat olmanın ötesinde birçok obez hasta için hayata yeni bir başlangıçtır. Herhangi bir ameliyatın doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı ve diyet ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerini gerektirdiğini unutmamak önemlidir. Yalnızca entegre bir yaklaşım, prosedürden maksimum etkiyi sağlayabilir ve sağlık ve dolu bir yaşam sevinci verebilir.

Profesör Samet Yardımcı ile birlikte obezite ve diyabet tedavisinde ameliyat yapma konusunda geniş deneyime sahibiz. Profesör Yardımcı, kendi ameliyat tekniğini kullanarak tüp mide ameliyatının süresini 45 dakikaya indirirken, bu ameliyat genellikle 2-3 saat sürüyor. Profesör ayrıca ameliyat sonrası sızıntı ve kanama risklerini iki kez kontrol etmesi nedeniyle ameliyat sonrası rekor düzeyde düşük sayıda komplikasyonla da ünlüdür. Profesör Yardımcı’nın bariatrik ameliyatları sayesinde her yıl binlerce hasta aşırı kilolardan ve şeker hastalığından kurtuluyor.

Obezite ve diyabet tedavisi için ameliyat randevusu almak için +90 539 509 0000’ı aramanız veya yazmanız yeterli.