Ben göğüs cerrahisi ve akciğer nakli uzmanı Profesör Dr. Adnan Sayar. 30 yılı aşkın süredir akciğer hastalıkları ve cerrahi tedavileri konusunda uzmanım.

Güncel konumuz akciğer kanseridir. Sigara içiyorsanız, 45 yaşını doldurmuşsanız, birinci derece yakınlarınızdan birinde akciğer hastalığı tanısı almışsanız, 15 günden fazla süredir sürekli kötüleşen öksürüğünüz varsa ve en az bir kez kanlı balgam çıkardıysanız; mutlaka göğüs hastalıkları uzmanı ve göğüs cerrahına danışmalısınız.

Profesör Doktor Adnan Sayar

Akciğer kanseri agresif bir kanser türüdür. Kanser erken evrelerde tespit edilirse tamamen tedavi edilebilir ve tam bir iyileşme sağlanabilir. Bazı durumlarda ameliyat öncesi onkolojik tedaviye ihtiyaç duyulur, bazılarında ise ameliyat sonrası onkolojik tedavi mümkündür. Ancak bu tedavi yöntemlerinin tümü kanserin erken evrede tespit edilmesi durumunda daha etkilidir. Cerrahi tedavi hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Lenf bezlerine yayılmış uzak metastazı olmayan ve yeterli solunum kapasitesine sahip olanlar. Hastalarımızın buna dikkat etmesini rica ediyoruz. Kural olarak kapalı işlemler gerçekleştirilir. Video yardımlı torakoskopik ve robotik cerrahi kullanılarak yapılabilir. Daha büyük tümörler veya onkolojik olarak kapalı ameliyata uygun olmayan tümörler için açık ameliyatlar yapılır. Son aşamaya bağlı olarak ek tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Profesör Doktor Adnan Sayar