42 yaşında bir hasta bize Özbekistan’dan safra kesesinde taş varlığı ve karın boşluğunun ön duvarının kaslarının ayrılması (göbek fıtığı) şikayeti ile geldi.

Görevimiz, laparoskopik (kapalı) bir operasyon sırasında her iki sorunu da ortadan kaldırmaktı. Bu birleştirilmiş bir operasyon yöntemidir. Gastrointestinal sistem cerrahisi alanında uzman deneyime sahip cerrah olan Prof. Mehmet Çağlıkülekci’ye başvurduk. Operasyon yeri olarak Yeditepe Üniversitesi’nin kliniği seçildi.

Safra kesesinin ilk çıkarıldığı ve göbek fıtığı alanına karın duvarı defektini tamamen kaplayan bir MESH yama yerleştirildiği başarılı bir laparoskopik operasyon gerçekleştirildi. Zamanla, kaslar yama boyunca büyür ve güçlü bir duvar oluşturarak fıtığın tekrar etmesini önler. Ameliyattan bir gün sonra hasta müşahede için taburcu edildi. Özbekistan koordinatörümüz tüm tedavi sürecini ve ameliyat sonrası bakımı kontrol etti.

Ameliyattan sonraki 6.gün profesör son bir muayene yaptı ve hasta mükemmel bir sağlıkla Özbekistan’a uçtu. Bir ay içinde Taşkent’teki partner kliniğimizde bir takip muayenesinden geçecek.