Azerbaycan’dan tedavi olmak için Türkiye’ye gelen 71 yaşındaki hastamız birkaç yıldır omuz ekleminde ağrı çekiyordu. Artan ağrı nedeniyle eklemlerindeki hareket kısıtlanmıştı.

Ağrı kesici enjeksiyonlarının hiçbir etkisi olmadı, hasta pratik olarak ağrı kesicilerle yaşadı. Omuz ekleminin MRG’sinde restorasyonu mümkün olmayan eklem yapılarında ciddi hasar ortaya çıktı. Bu durumda tek doğru çözüm protezdi. Eklemlerin tedavisi konusunda deneyime sahip ortopedik travmatolog Dr. Hümam Baki ile görüştük. Daha önce de onlarca başarılı eklem protezi ameliyatı geçirmiş hastalarımızı ameliyat etmişti. MR ve röntgen görüntülerini inceleyen doktor, İtalyan markası LİMA’nın Ters tip implantını kullanarak protez önerdi.Ters tip protezler, normal bir insan eklemi ile aynı şekilde eklem hareketlerinin tam olarak geri yüklenmesine izin verir. Durum, hastanın aşırı kilolu (110 kg’ın üzerinde) olması nedeniyle karmaşıktı.

Özel bir ameliyat masasının kullanılmasını gerektiriyordu. Ameliyat yeri olarak JCI akreditasyonuna ve gerekli tüm ekipmana sahip Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi seçilmiştir.

Operasyon 3.5 saat sürdü. Cerrah, hasarlı eklem yapılarını ve eklem kıkırdağının kalıntılarını çıkardı. Daha sonra implant bileşenleri takıldı ve doktor kontrol etti. Eklem hareketliliği, ardından operasyon tamamlandı ve hasta servise transfer edildi. Ameliyattan sonraki ikinci gün hasta müşahede için taburcu edildi. 14. gün bandaj çıkarıldı ve hastamız güvenli bir şekilde ertesi gün evine uçtu. 2 hafta içinde özel fizik tedavi görecek.

NOT: Resimlerde eklem operasyon öncesi (eklem boşluğu yok, kemikler temas halinde ve eklemde sürtünme ve tahribat meydana geliyor.) ve sonrası gösterilmektedir. (Parlak ışık yapıları bunlar bir protezin bileşenleridir.)

Sağlıklı günler diliyoruz.